Raf-Pol

Ogromne znaczenie higieny rąk

20-04-2021

30 sekund, które może uratować życie.

Powyższy film jest wizualizacją tego, jak szybko, poprzez nieodpowiednią higienę rąk lub jej brak, rozprzestrzeniają się bakterie oraz wirusy.

Co roku umiera aż 16 milionów osób zakażonych w palcówkach służby zdrowia, natomiast setki milionów osób jest ofiarą różnego rodzaju chorób i jest zmuszonych do przedłużonej hospitalizacji. Zaczynając od higieny rąk jesteśmy w stanie uratować życia. Dezynfekcja rąk jest praktycznie najważniejszym działaniem, które należy podjąć w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów oraz powstawaniu infekcji. Wynika to z faktu, iż ręce są miejscem, na którym okresowo kumulują się mikroorganizmy chorobotwórcze, które następnie mogą zostać przeniesione na inną osobę. Według informacji zamieszczonych przez Stobrawskie Centrum Medyczne po 12 kontaktach z zakażonymi powierzchniami za zanieczyszczone można uznać aż 40% powierzchni dłoni. Dezynfekcja rąk i dłoni jest więc szczególnie ważna. W placówce powinny znajdować się przynajmniej dwa preparaty dezynfekujące, tak aby zapewnić alternatywę dla osób, które są nadwrażliwe na dany składnik środka dezynfekującego.  Wyróżniamy dezynfekcję higieniczną i chirurgiczną; ta druga jest zdecydowanie bardziej wymagająca i stosuje się ją podczas zabiegów. Natomiast higieniczną dezynfekcję rąk powinno wykonywać się:

• przed dotknięciem pacjenta,

• przed myciem lub procedurami aseptycznymi (tj. mającymi na celu dążenie do jałowości pomieszczeń, narzędzi, leków),

• podczas występowania ryzyka związanego z narażeniem na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi,

• po dotknięciu pacjenta

• po dotknięciu powierzchni znajdujących się w otoczeniu pacjenta

Przy doborze środków do dezynfekcji powinno zwracać się uwagę na skład preparatu oraz informację dotyczącą odpowiedniego pozwolenia. Aby uzyskać informacje na temat produktów, dla których zostało wydane pozwolenie na handel należy sprawdzić czy widnieją one w Wykazie Produktów Biobójczych, dostępnym na stronie (link), która jest systematycznie aktualizowana.

Czyste ręce są warunkiem bezpieczeństwa i zapobiegają wielu cierpieniom.  Niestety nieprzestrzeganie zasad higieny rąk stanowi ogólnoświatowy problem.

Neutralizator a odświeżacz – czym się różnią?

Neutralizacja i odświeżanie są bardzo często używany zamiennie, jednak  jak się okazuje, w praktyce są to sposoby, które znacząco różnią się od siebie. Czym dokładnie jest i jak działa neutralizator, a jak odświeżacz i dlaczego warto poznać różnice? Odpowiadamy w artykule.   Zapach unoszący się w przestrzeni jest ściśle powiązany z tym, jak czujemy się […]

CZYTAJ DALEJ

Nowy poziom dezynfekcji – Moon Beam 3 od Diversey

Przełomowe rozwiązanie dla ukierunkowanej dezynfekcji – to przenośne, wydajne rozwiązanie. MoonBeam3 jest przeznaczony do szybkiej dezynfekcji często dotykanych powierzchni oraz wyposażenia w biurach, salach lekcyjnych, poczekalniach, salach pacjentów, salach operacyjnych i łazienkach. Może być również stosowany do dezynfekcji urządzeń diagnostycznych, ich osprzętu a także klawiatur, monitorów i mobilnych aparatur, Trzy indywidualnie regulowane, ruchome ramiona, które mogą […]

CZYTAJ DALEJ