Raf-Pol

Odpady to nie śmieci, to surowce

11-05-2021

11 MAJA – DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

„Odpady to nie śmieci, to surowce” to tegoroczne hasło przyświecające organizowanej od 15 lat edukacyjnej kampanii Dzień bez śmiecenia.  Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa w kwestii odpowiedzialnej i świadomej segregacji odpadów. Jest to jedna z inicjatyw, którą powinniśmy szczególnie wspierać. Odpady są jednym z większych problemów współczesnego świata, nie możemy więc go bagatelizować.

 

Na początek kilka faktów

1.Roczna produkcja tworzyw sztucznych na świecie wzrosła od 1,5 mln ton w roku 1950 do 322 mln ton w roku 2015 i nadal rośnie.

2.Popyt na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu stanowi zaledwie 6% zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Europie.

3.Według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb.

4.Recykling 1 miliona ton plastiku odpowiada zmniejszeniu o 1 milion liczby aut na drogach (biorąc pod uwagę emisję CO2)

5.Statystyczny Polak w 2019r. wytworzył 332 kg śmieci.

6.W krajach rozwijających się ponad 90% odpadów trafia często na nielegalne wysypiska lub zostaje spalonych

7.Najwięcej odpadów na naszym kontynencie produkuje dania (ok. 800 kg na osobę w roku).

Rosnący konsumpcjonizm,  rosnąca ilość odpadów oraz źle zaplanowany system gospodarki odpadami to światowy problem, który wymaga zmian systemowych i politycznych. Co my, pojedyncze jednostki możemy zdziałać w tej sprawie? Najważniejszą kwestią jest odpowiednia segregacja odpadami, które jak przypomina hasło, powinny być traktowane jako surowce. Aby zwiększyć efektywność segregacji i recyklingu odpadów komunalnych  powinniśmy, przede wszystkim, zaczerpnąć dokładnych informacji na temat ich składowania. Wydawać się może, że sprawa jest bardzo prosta: zielony pojemnik = szkło, żółty pojemnik = metal i tworzywa sztuczne,  pojemnik niebieski = papier. Okazuje się jednak, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i niestety mało osób ma tego świadomość. A mianowicie:

Jeśli chodzi o odpady komunalne, obecnie obowiązuje podział na 5 frakcji:

NIEBIESKI POJEMNIK

Wrzucamy:

*Szklanych opakowań nie trzeba myć, trzeba jednak je opróżniać

Nie wrzucamy:

ZIELONY POJEMNIK

Wrzucamy:

*Szklanych opakowań nie trzeba myć, trzeba jednak je opróżniać

Nie wrzucamy:

ŻÓŁTY POJEMNIK

Wrzucamy:

Nie wrzucamy:

BRĄZOWY POJEMNIK

Wrzucamy:

Nie wrzucamy:

 

CZARNY POJEMNIK

Wrzucamy:

Znaczną część odpadów jesteśmy w stanie ponownie wykorzystać, w przypadku szkła czy metali możemy to robić praktycznie w nieskończoność. Jeśli chodzi o plastik, sprawa jest już bardziej złożona, jednak recykling również jest możliwy, np. z butelki plastikowej PET może powstać bluza lub abażur. Dzięki recyklingowi zmniejszamy  wykorzystywanie zasobów pierwotnych.  Recykling natomiast zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

11 maja jest dniem bez śmiecenia, to właśnie dziś powinniśmy zastanowić się jak w zrównoważony sposób gospodarować odpadami (tak, aby stały się surowcami).

JAKIE DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE PODEJMUJEMY W FIRMIE?

JAKIE DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE PODEJMUJEMY W FIRMIE? Firmy jako podmioty nieustannie działające w przestrzeni  rynkowej, terenowej i środowiskowej powinny wywiązywać się nie tylko z obowiązków formalnych, ale także środowiskowych. Świadomość wpływu wszelkich działań w firmie na stan środowiska jest jedną z kluczowych kwestii zarówno w większych jak i mniejszych przedsiębiorstwach. Jako że firma działa na wielu […]

CZYTAJ DALEJ

Natychmiastowe wycofanie produktu przez Essity

Essity, firma zajmująca się higieną i ochroną zdrowia, produkująca i sprzedająca środki ochrony osobistej wycofuje ze sprzedaży oraz produkcji piankę do dezynfekcji rąk. Chcielibyśmy zakomunikować, że ze względów bezpieczeństwa oraz w obawie o nieodpowiednie użytkowanie piany do dezynfekcji Tork, firma Essity wycofuje  produkt z rynku ze skutkiem natychmiastowym. Są to produkty o kodach 520101, 511104 […]

CZYTAJ DALEJ