Raf-Pol

Jednorazowe maseczki – (nie)jednorazowy problem

17-03-2021

COVID-19 Facemasks & Marine Plastic Pollution

COVID wpływa negatywnie nie tylko na nas, ale również na środowisko. Szacuje się, że aktualnie w oceanach znajduje się więcej jednorazowych maseczek niż meduz! W 2020 roku do oceanów trafiło 1,5 MILIARDA maseczek stosowanych jako zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem  SARS-CoV-2 . 1,5 miliarda maseczek antycovidowych oznacza dodatkowe od 4,6 tys. do nawet 6,2 tys. ton plastikowych śmieci.

Powinniśmy więc zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska przez śmieci związane z pandemią. Co prawda dzisiejszy styl życia, wymusił ogromny popyt na produkty jednorazowe, które w wielu przypadkach dla przeciętnego Kowalskiego są zdecydowanie bezpieczniejsze, ale na szczęście nie wyparł zupełnie zapotrzebowania na produkty wielorazowe.

Produkty jednorazowe, w tym maseczki jednorazowe, są od zawsze dużym obciążeniem dla środowiska. W szpitalach gdzie specyfika  miejsca podyktowana jest wysokim reżimem sanitarnym i ochroną zdrowia a polityka utylizacji takich produktów kontroluje ich obieg (są spalane w specjalnych spalarniach, które nie emitują do atmosfery toksycznych substancji) wpływ takich materiałów na środowiskowo jest nadzorowany. Natomiast w przypadku innych miejsc, nie ma żadnej kontroli nad tym gdzie jednorazowe maseczki trafiają po zużyciu i nad tym w jak ogromnym stopniu zagrażają naszemu zdrowiu oraz środowisku (28% osób wyrzuca je bezpośrednio na ulicę). Każda zużyta maseczka lub rękawiczka powinna trafić do zbiornika z odpadami MIESZANYMI. Dodatkowo, przed wrzuceniem do pojemnika należy zebrać je w jeden worek. Niestety większość maseczek ochronnych tego typu ląduje, tak jak zostało wspomniane wcześniej, na ulicy lub w nieodpowiednich pojemnikach. Nie trudnym jest znaleźć je również na trawnikach, w parkach czy w lasach.Ciekawym pomysłem jest przekazywanie jednorazowych maseczek do recyklingu, tam mogą one posłużyć do wyprodukowania alternatywnego paliwa RDF, które jest wykorzystywane w elektrociepłowniach.

Kryzys zanieczyszczeń plastikiem trwa nie od dziś, a “koronaśmieci” jedynie przyczyniają się do gwałtownego pogorszenia sytuacji. Szacuje się, że aż 75% takich śmieci trafi do mórz i oceanów, co stwarza śmiertelne zagrożenie dla flory i fauny. Co więcej, bezmyślnie porzucone maseczki są zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wybór maseczek wielorazowych, które wystarczy wyprać w odpowiedniej temperaturze – najlepiej w 60°C gdyż według WHO wirus SARS-CoV-2 ginie dopiero po 15 minutach przy temperaturze 56 °C.

Poniżej znajdą Państwo wytyczne związane z tego typu odpadami oraz z tym jak nimi gospodarować.

wytyczne (GIS)

 

Natychmiastowe wycofanie produktu przez Essity

Essity, firma zajmująca się higieną i ochroną zdrowia, produkująca i sprzedająca środki ochrony osobistej wycofuje ze sprzedaży oraz produkcji piankę do dezynfekcji rąk. Chcielibyśmy zakomunikować, że ze względów bezpieczeństwa oraz w obawie o nieodpowiednie użytkowanie piany do dezynfekcji Tork, firma Essity wycofuje  produkt z rynku ze skutkiem natychmiastowym. Są to produkty o kodach 520101, 511104 […]

CZYTAJ DALEJ

Dbajmy o siebie

Mijają kolejne miesiące a temat koronawirusa potocznie zwanego 2019-nCoV, po raz pierwszy zarejestrowanego w grudniu w chińskiej miejscowości Wuhan nie opuszcza nas. Dziś oficjalnie w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa, co w obecnej sytuacji jeszcze bardziej potęguję w społeczeństwie strach i niepokój. Bilans ofiar i zarażonych przeraża na tyle mocno, że jesteśmy […]

CZYTAJ DALEJ