Raf-Pol

Jednorazowe maseczki – (nie)jednorazowy problem

17-03-2021

COVID-19 Facemasks & Marine Plastic Pollution

COVID wpływa negatywnie nie tylko na nas, ale również na środowisko. Szacuje się, że aktualnie w oceanach znajduje się więcej jednorazowych maseczek niż meduz! W 2020 roku do oceanów trafiło 1,5 MILIARDA maseczek stosowanych jako zabezpieczenie przed zakażeniem koronawirusem  SARS-CoV-2 . 1,5 miliarda maseczek antycovidowych oznacza dodatkowe od 4,6 tys. do nawet 6,2 tys. ton plastikowych śmieci.

Powinniśmy więc zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska przez śmieci związane z pandemią. Co prawda dzisiejszy styl życia, wymusił ogromny popyt na produkty jednorazowe, które w wielu przypadkach dla przeciętnego Kowalskiego są zdecydowanie bezpieczniejsze, ale na szczęście nie wyparł zupełnie zapotrzebowania na produkty wielorazowe.

Produkty jednorazowe, w tym maseczki jednorazowe, są od zawsze dużym obciążeniem dla środowiska. W szpitalach gdzie specyfika  miejsca podyktowana jest wysokim reżimem sanitarnym i ochroną zdrowia a polityka utylizacji takich produktów kontroluje ich obieg (są spalane w specjalnych spalarniach, które nie emitują do atmosfery toksycznych substancji) wpływ takich materiałów na środowiskowo jest nadzorowany. Natomiast w przypadku innych miejsc, nie ma żadnej kontroli nad tym gdzie jednorazowe maseczki trafiają po zużyciu i nad tym w jak ogromnym stopniu zagrażają naszemu zdrowiu oraz środowisku (28% osób wyrzuca je bezpośrednio na ulicę). Każda zużyta maseczka lub rękawiczka powinna trafić do zbiornika z odpadami MIESZANYMI. Dodatkowo, przed wrzuceniem do pojemnika należy zebrać je w jeden worek. Niestety większość maseczek ochronnych tego typu ląduje, tak jak zostało wspomniane wcześniej, na ulicy lub w nieodpowiednich pojemnikach. Nie trudnym jest znaleźć je również na trawnikach, w parkach czy w lasach.Ciekawym pomysłem jest przekazywanie jednorazowych maseczek do recyklingu, tam mogą one posłużyć do wyprodukowania alternatywnego paliwa RDF, które jest wykorzystywane w elektrociepłowniach.

Kryzys zanieczyszczeń plastikiem trwa nie od dziś, a “koronaśmieci” jedynie przyczyniają się do gwałtownego pogorszenia sytuacji. Szacuje się, że aż 75% takich śmieci trafi do mórz i oceanów, co stwarza śmiertelne zagrożenie dla flory i fauny. Co więcej, bezmyślnie porzucone maseczki są zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wybór maseczek wielorazowych, które wystarczy wyprać w odpowiedniej temperaturze – najlepiej w 60°C gdyż według WHO wirus SARS-CoV-2 ginie dopiero po 15 minutach przy temperaturze 56 °C.

Poniżej znajdą Państwo wytyczne związane z tego typu odpadami oraz z tym jak nimi gospodarować.

wytyczne (GIS)

 

Dbajmy o siebie

Mijają kolejne miesiące a temat koronawirusa potocznie zwanego 2019-nCoV, po raz pierwszy zarejestrowanego w grudniu w chińskiej miejscowości Wuhan nie opuszcza nas. Dziś oficjalnie w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa, co w obecnej sytuacji jeszcze bardziej potęguję w społeczeństwie strach i niepokój. Bilans ofiar i zarażonych przeraża na tyle mocno, że jesteśmy […]

CZYTAJ DALEJ

Czysty zysk – dozowniki za złotówkę!

Odbierz dozowniki marki Tork za 1 zł! Zadbaj o bezpieczeństwo, higienę oraz komfort pracowników i klientów. To chyba najlepszy moment żeby zdecydować się na takich ruch. Szansa na wymianę starego dozownika na higieniczny dozownik Tork, który otrzymają Państwo praktycznie za darmo (1 zł). Co trzeba zrobić? Kupić  mydła lub preparaty do dezynfekcji rąk. I to […]

CZYTAJ DALEJ